Integracja grupy – 3 inspiracje na organizację doskonałej gry miejskiej

Integracja grupy - 3 inspiracje na organizację doskonałej gry miejskiej

gry miejskie

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży pełnej zagadek, tajemnic i przygód? Czy wyobrażasz sobie chwile, kiedy rzeczywistość miesza się z fikcją, a szare ulice miasta stają się areną dla niesamowitych wyzwań? Scenariusz gry miejskiej sprawia, że takie przeżycie jest na wyciągnięcie ręki. Co roku w przestrzeni miejskiej wielu miast w Polsce odbywają się wydarzenia, które mają na celu integrację grupy i budowanie relacji w zespole. Ty i Twój zespół również możecie dołączyć do rozgrywki! W tym wpisie przedstawiamy 5 inspiracji, które pomogą Wam stworzyć niesamowitą grę miejską.

Jak przygotować grę miejską? – najważniejsze aspekty

Gry miejskie organizowane są oczywiście w przestrzeni miejskiej. Jest to nieodłączny element wydarzenia. Jeżeli gra przygotowana jest na terenach zielonych, lesie lub innych tego typu miejscach, mówimy wówczas o grze terenowej lub grze przygodowej.

Najważniejsze elementy gry miejskiej to przede wszystkim lokalizacja, która jest punktem wyjścia do budowania fabuły, ale również może być ciekawą inspiracją do odkrywania nieszablonowych rozwiązań. Niezmiernie ważne jest również to, jakich uczestników gry możemy spodziewać się podczas wydarzenia. Współczesne gry miejskie organizowane są w taki sposób, by odpowiadały potrzebom i oczekiwaniom różnorodnym odbiorcom gry miejskiej. Inaczej wygląda gra zorganizowana dla rodzin z dziećmi, a inaczej dla grupy managerów. Istotna jest zatem analiza tego, kto będzie brał udział w grze.

Innym czynnikiem jest również czas – nie tylko w kontekście pory roku i warunków atmosferycznych, ale również czas w ujęciu historycznym, jak i czas trwania samego wydarzenia. Być może warto przybliżyć uczestnikom mało znaną, a niezmiernie ciekawą historię miasta albo wybranych obiektów historycznych? A może punktem wyjścia powinna być pora roku, która ma ogromny wpływ na nastrój podczas rozgrywki?

Warto również dobrze zaplanować czas samej rozgrywki, tak by uczestnicy dobrze się bawili, ale nie skończyli rozgrywki zupełnie wyczerpani. Inaczej też planuje się rozgrywkę dla 100 uczestników, a inaczej dla 20. Warto o tym pamiętać przy planowaniu gry miejskiej!

Przed rozpoczęciem planowania scenariusza gry, warto wziąć pod uwagę różne elementy, bo inspiracja może być ukryta w naprawdę niepozornych miejscach.

#1 Miejskie gry niczym wehikuł czasu – wykorzystanie miejskich przestrzeni do wyprawy w PRL

Choć czasy PRL-u nie są aż tak odległe, a część polskiego społeczeństwa bardzo dobrze je pamięta, to okres ten zdążył na dobre zagościć w dzisiejszej kulturze popularnej. Nawiązania do tego okresu obecne są w wielu obszarach naszego codziennego życia – modzie, języku czy wystroju wnętrz. Twoja gra może być doskonałym wehikułem, który przeniesie uczestników gry miejskiej do czasów PRL i zabierze ich w szaloną przygodę. Gry miejskie posiadają niesamowitą moc wciągania w fabułę, oczywiście warunkiem jest odpowiednio przygotowany scenariusz.

Okres PRL obfitował w wiele ważnych wydarzeń, ikonicznych postaci i specyficznego klimatu, który może być skarbnicą inspiracji dla dzisiejszej gry miejskiej. Nostalgia i sentymentalizm to niezwykle silne emocje, które z pewnością obudzi w uczestnikach taka organizacja gry. Zasady gry mogą wówczas opierać się na rozwiązywaniu zagadek lub dążeniu do określonego celu. Wraz z zespołem możecie wcielić się w agentów Solidarności, szpiegów agencji wywiadowczej czy członków mafii. Warto rozważyć ten pomysł zwłaszcza w przypadku miejskich przestrzeni, w których w okresie PRL-u odbywały się ważne wydarzenia historyczne.

Sprawdź: https://cityexploring.pl/w-polsce/przygoda-w-prl-fabularna-gra-terenowa/

#2 Gry miejskie rodem z gier komputerowych – przenieście się do świata postapo

Podczas tworzenia gier, alternatywą do wycieczek w przeszłość mogą okazać wycieczki w przyszłość. Styl gier miejskich postapo (post-apokaliptycznych) może dostarczyć uczestnikom szerokiej gamy emocji. Warto jednak pamiętać, że raczej nie można tego typu rozgrywki postrzegać jako rodzinną grę miejską. To zabawa dla fanów adrenaliny, którym spodoba się motyw przewodni gry miejskiej z zombie czy walką o zasoby – może to natomiast być doskonałe ćwiczenie dla grupy managerów, którzy muszą współpracować by osiągnąć cel.

Gra postapo wykorzystująca przestrzeń miejską może zaangażować uczestników gry w rozwiązywanie zagadek z pogranicza rzeczywistości i fikcji. Uczestnicy zostają przeniesieni w czas przyszły, w którym świat podupadł, a społeczeństwo musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami i zagrożeniami.

W grze miejskiej postapo uczestnicy mogą odkryć tajemniczy świat po katastrofie, gdzie muszą radzić sobie z ograniczonymi zasobami, walczyć o przetrwanie i odkrywać nowe społeczności. Każdy krok staje się ważny, a decyzje podejmowane przez uczestników mają wpływ na dalszy rozwój fabuły. Styl postapo nadaje się idealnie do stworzenia gry wykorzystującej przestrzeń fabryczną lub parki technologiczne w miastach.

#3 Gry związane z magią – literackie gry miejskie z pogranicza jawy i snu

Wśród możliwości, jakie oferują gry miejskie, jedną z najważniejszych jest potęga wyobraźni – gry miejskie tworzą historie, które naprawdę angażują uczestników. W procesie tworzenia gier miejskich warto zatem poszukać inspiracji w literaturze fantastycznej, która pozwala na wycieczki do światów znanych z kultury popularnej. Wiedźmin, Harry Potter czy Władca Pierścieni to tytuły, które już dawno utrwaliły się w masowej świadomości. Ciekawym pomysłem jest stworzenie tematycznej gry miejskiej, która przeniesie graczy do świata magii, czarów, wróżb czy potworów z zaświatów. Uczestnicy mogą wcielić się w rolę młodych adeptów szkoły czarodziejstwa, wojowników lub łowców potworów, którzy zostali wezwani, by zdobyć tajemniczy artefakt lub też uczestników wyprawy mającej na celu zniszczyć pierścień. Warto też spojrzeć na lokalne podania, wierzenia i legendy – tam zawsze kryje się dużo inspiracji, które mogą być także doskonałą okazją do edukacji uczestników o ich kulturze. 

Ta odmiana gry miejskiej wymaga od graczy pobudzenia wyobraźni, kreatywności i nieszablonowego myślenia, aby osiągnąć zamierzony cel. Doskonale sprawdza się jako przygodowa gra terenowa w górach czy parkach krajobrazowych, ale też świetnie się sprawdzi w dużym miejskim parku lub w podmiejskim lesie.

Sprawdź: https://cityexploring.pl/w-polsce/w-krainie-czarow-przygodowa-gra-fabularna/

Podczas gry uczestnicy napotykają na swojej drodze wyzwania i zagadki związane z magią, czy odkrywaniem tajemniczych miejsc. Aby gra miała jak najlepszą dynamikę, gracze mogą zdobywać dodatkowe umiejętności magiczne, zbierać mistyczne przedmioty i współpracować z innymi uczestnikami, aby pokonać przeszkody i dotrzeć do celu – można tu śmiało czerpać ze świata RPG i kultury LARP by zaprojektować jak najciekawszą rozgrywkę. 

Sprawdź także: