Gry miejskie i ich rodzaje

Gry miejskie i ich rodzaje

Szuler - postać z gry miejskiej Złodziej z kasyna

Czy kiedykolwiek marzyliście o odkryciu tajemnic swojego miasta w zupełnie nowy, ekscytujący sposób? Gry miejskie to interaktywne wydarzenia, które przenoszą uczestników w świat pełen przygód, tajemnic i niezapomnianych doświadczeń. W dzisiejszym wpisie omówimy szerzej rodzaje miejskich gier turystycznych.

Podział gier miejskich ze względu na obsługę

Gry miejskie można podzielić na dwie główne kategorie:

  • tradycyjne gry miejskie z udziałem organizatorów – nad tą formą rozrywki i jej przebiegiem czuwają organizatorzy, którzy nadzorują kolejne etapy gry miejskiej.
  • gry miejskie organizowane bez udziału organizatorów w trakcie rozgrywki – w tym przypadku przygotowanie gier miejskich dalej leży po stronie organizatorów, ale już sama miejska rozgrywka odbywa się bez ich udziału, a np. z pomocą aplikacji na telefony komórkowe czy z zadaniami ukrytymi w formie QR kodów na trasie gry miejskiej. 

Gry bez udziału organizatorów dają uczestnikom swobodę i spontaniczność. Wymagają od uczestników zwrócenia uwagi na szczegóły. Elementy gier miejskich tego typu to bardzo często samodzielnie odkrywane i rozwiązywane zagadki, ukryte przedmioty oraz wskazówki, dzięki którym uczestnicy mogą dostać się do celu.

Z drugiej strony, gry z udziałem organizatorów pozwalają na wzbogacenie gry miejskiej o dodatkowe, nietypowe zadania. Uczestnicy takich gier miejskich mogą wchodzić w interakcję z organizatorami oraz liczyć na ich podpowiedzi i wsparcie, o ile zajdzie taka potrzeba. Zorganizowanie gry miejskiej tego typu, jest o tyle prostsze, że organizatorzy czuwają nad jej płynnym i bezproblemowym przebiegiem. 

Przeczytaj także: Gra miejska – co to jest i jak wygląda?

W City Exploring stawiamy właśnie na ten drugi typ rozgrywek. Dokładnie planujemy wygląd gry miejskiej oraz jej przebieg, zapewniając uczestnikom dobrze zaplanowaną, bezpieczną przygodę, w dodatku wzbogaconą o obsługę profesjonalnych aktorów, dzięki którym naprawdę można zanurzyć się w świecie zabawy. Dzięki temu uczestnicy mogą w pełni skupić się na zabawie, odkrywaniu i rozwiązywaniu zagadek oraz lepiej wczuć się w klimat proponowanej fabuły gry. Dużo czerpiemy tu z zabaw typu LARP – gdzie uczestnicy muszą maksymalnie zidentyfikować się z postaciami, które odgrywają w fabule gry. Nasze gry to jednak uproszczona wersja LARPów, gdzie w jedno popołudnie zmienisz się w detektywa, łowcę nagród polującego na piratów czy też poszukiwacza skarbów. 

Przykłady gier miejskich

Ciekawa gra miejska? To taka, która jest dopasowana do okoliczności, klimatu miejsca, w którym ma zostać rozegrana oraz przede wszystkim – do uczestników zabawy. Najbardziej emocjonujące gry miejskie zapadają w pamięć nie z powodu nagród za wygraną. Gra miejska przyciąga uczestników wtedy, kiedy jej oprawa, organizacja i tematyka stanowią spójną całość.

Współczesne gry miejskie to bardzo szeroki temat, ale istnieją pewne tendencje, które pozwalają podzielić gry uliczne na kilka kategorii:

Gry historyczne

Gra organizowana na podstawie historii danego miejsca lub regionu powinna przede wszystkim nadal utrzymać charakter rozrywkowy. Wykorzystanie przestrzeni miejskiej i jej historycznego charakteru powinno wzbogacić rozgrywkę i być źródłem inspiracji dla organizatorów. Przykładowo miejska zabawa zorganizowana w Łodzi – mieście, które słynie ze swojej przemysłowej przeszłości – może polegać na wykonywaniu zadań związanych industrialną duszą tego miejsca, ale może też nawiązać do wybranych wydarzeń historycznych. 

Miejskie gry historyczne organizowane pod nadzorem doświadczonych specjalistów pomogą uczestnikom przenieść się do minionych dziesięcioleci i lepiej poznać historię miasta, lub przeżyć przygodę inspirowaną dawnymi wydarzeniami.

Przeczytaj także: Gra miejska jako zagadka kryminalna – jak ją zorganizować?

Gry edukacyjne

Gry miejskie stanowią również ciekawą formę przyswajania wiedzy. Projekt gry miejskiej edukacyjnej powinien w innowacyjny sposób przedstawiać konkretny temat i dostarczać ciekawych informacji. Specjalnie odróżniamy je od gier historycznych, bo gry edukacyjne mogą dotyczyć w zasadzie każdego tematu – organizowaliśmy gry przybliżające kulturę danego kraju, zachęcające do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego czy edukujące dzieci z rodzicami o konieczności oszczędzania wody i jej roli w rozwoju współczesnych miast. 

Gry miejskie rozgrywane w duchu edukacyjnym mogą dotyczyć konkretnego zagadnienia, czy dziedziny naukowej.. W ramach naukowo-edukacyjnej gry miejskiej można też wykorzystać doświadczenia naukowe czy miejsca edukacji takie jak muzea, fundacje czy wyjątkowe budowle na mapie miasta, przybliżając ich działanie uczestnikom. 

Team building czyli gry integracyjne

Odmiana gry miejskiej w stylu team building to doskonały sposób na budowanie relacji w zespole i wzmacnianie więzi między uczestnikami. Taki projekt gry miejskiej może okazać się idealny dla firm, które chcą zintegrować swoich pracowników w nieformalnym i przyjemnym otoczeniu.

Ważne elementy gier miejskich integracyjnych to zdrowa rywalizacja i motywacja, ale również troska o otwartą, swobodną przestrzeń, w której uczestnicy będą czuli się dobrze. Zadania w grze miejskiej tego typu często polegają na współpracy i zrozumieniu jej wartości.

Kryminalna gra miejska

Specyficzna odmiana gier team buildingowych. Ta najpopularniejsza odmiana tych gier skierowanych do pracowników firm pozwala przeżyć prawdziwie filmową przygodę rozwiązując rozbudowane zagadki kryminalne w dowolnej stylistyce. 

Jeśli zawsze marzyliście, by poczuć się jak Hercules Poirot czy Sherlock Holmes – to może być doskonała okazja. Te gry najlepiej działają, gdy macie do czynienia ze specjalnie napisanymi scenariuszami, a w role poszczególnych podejrzanych wcielają się profesjonalni aktorzy.

Promocyjne gry miejskie

Gry promocyjne to odmiana gier miejskich, które są idealnym narzędziem do promowania marki lub produktu w innowacyjny sposób. Uczestnicy mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród, a marki mogą dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych klientów.

Zabawa w formie promocyjnej gry miejskiej doskonale sprawdzi się niezależnie od okoliczności – może to być promocja filmu czy książki, ale też otwarcie salonu samochodowego czy centrum handlowego, gdzie kolejne zadania i zagadki przybliżą działalność kolejnych sklepów lub ich ofertę promocyjną.  

Najważniejsze funkcje gier miejskich

Gry miejskie pełnią wiele funkcji, które przyciągają różne grupy uczestników. Są one narzędziem edukacyjnym, które pozwala na zdobywanie wiedzy w innowacyjny sposób.

Działają także jako forma integracji, umożliwiając budowanie relacji i zespołu w nieformalnym otoczeniu.

Ponadto, gry miejskie są doskonałym sposobem na promowanie marki lub produktu, docierając do szerokiego grona odbiorców w kreatywny sposób. Wreszcie, są one źródłem rozrywki i przygody, oferując uczestnikom niezapomniane doświadczenia i odkrycia.

Sprawdź także: