Gra miejska – co to jest i jak wygląda?

Gra miejska - co to jest i jak wygląda?

Uczestnicy gry miejskiej w Toruniu

Wyobraź sobie, że miejsca, które znałeś do tej pory zupełnie zmieniają swój obraz. Z dobrze znanych ulic, starych kamienic i szumu pędzących aut miasto zmienia się w wielką planszę do gry i czeka aż kryjące się w jego zakamarkach tajemnice zostaną przez Ciebie odkryte. Każda uliczka i każdy człowiek może mieć znaczenie na drodze do Twojej wygranej. Gry uliczne zabiorą Cię do miejsc, których jeszcze nie znasz. Wejdź do świata wyobraźni. Dowiedz się, na czym polega gra miejska.

Gra miejska – co to? 

Gra miejska to zabawa grupowa osadzona w przestrzeni miejskiej. Cała aglomeracja zmienia się wówczas w wielką planszę do gry. Taka rozgrywka ma jasno określony cel, zasady i powinna być dostosowana do uczestników. 

Gra miejska – na czym polega? 

Celem tego typu zabaw jest  wspólne eksplorowanie miasta i wykonywanie kolejnych zadań. Organizatorzy przygotowują wcześniej punkty i miejsca tak, by mogła się w nich toczyć rozgrywka. Zostawiają ślady i wskazówki, które później będą rozwiązywane przez uczestników gry. Gry miejskie polegają przede wszystkim na współpracy, wykonywaniu zadań i osiąganiu zamierzonego celu. Uczestnicy działają w grupach, by wspólnie rozwiązywać zagadki i pokonać inne zespoły.

Rodzaje gier miejskich 

Choć każda gra miejska może różnić się od innych fabułą, przebiegiem i czasem trwania, to wyróżnić można dwie podstawowe odmiany tego typu rozrywek. Pierwsza z nich to wersja najbardziej tradycyjna, która może kojarzyć się z zabawami takimi jak podchody czy gry RPG. Druga, to zyskująca coraz większą popularność cyfrowa forma gier miejskich. 

Tradycyjne gry miejskie – przykłady

Miejska gra terenowa daje nieograniczone możliwości rozwoju fabuły, realizacji zadań i pokonywania kolejnych etapów. To od organizatorów zabawy zależy na jakie tory skierują rozrywkę. Przykładem tradycyjnej zabawy miejskiej może być m.in. gra historyczna o czasach PRL-u. Uczestnicy wcielają się w rolę dawnych mieszkańców konkretnego miasta, a ich zadaniem jest rozwiązanie zagadki lub np. poznanie typowych dla tamtych czasów miejsc, historycznych obiektów czy dawnych tradycji. Ważne punkty i stacje w grze mogą wówczas znajdować się w pobliżu istotnych dla danego okresu miejsc i budowli, a zadania przypominać te, z którymi zmagali się ówcześnie żyjący ludzie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę podany w przykładzie okres, mogą one dotyczyć np. tradycyjne kolejki, zdobywanie kartek na mięso czy wyrobienie normy zakładu pracy. 

Cyfrowa gra miejska – przykłady

Gra miejska online osadzona w cyfrowym świecie różni się diametralnie od swojej tradycyjnej wersji. Najistotniejszą zmianą jest to, że to toczy się ona w cyfrowym świecie, a jej uczestnicy nie muszą się nawet spotykać. Wszystko toczy się za sprawą urządzeń podłączonych do Internetu. Takie gry dają morze nowych możliwości, a przede wszystkim często można w nie grać indywidualnie.  Aplikacja w telefonie czy na laptopie umożliwia wykonywanie zadań grupowych i indywidualnych. Fabuła takiej rozgrywki może być absolutnie dowolna, a zadania dają uczestnikom zupełnie nowe pole do popisu. 

Gry miejskie – organizacja

Zorganizowanie gry miejskiej wymaga dużej dawki kreatywności i czasu, a przede wszystkim świetnego przygotowania. Wiele zależy również od miejsca i uczestników, którzy mają brać udział w grze. Z tego powodu odpowiedź na pytanie “Jak zorganizować grę miejską?” nie jest do końca jednoznaczna. Istnieje jednak szereg wskazówek, które mogą pomóc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

  • Fabuła gry powinna być poruszająca. Nie musi być odkrywcza na siłę. Często lepsze jest wrogiem dobrego. Jeżeli przygotowujesz grę w mieście o bogatej historii czy znanym z lokalnych legend, to nie obawiaj się wykorzystać tych motywów w grze. Graczom łatwiej będzie wczuć się w role i poczuć klimat rozgrywki. 
  • Napisz scenariusz. To bardzo ważny punkt. Przy planowaniu rozgrywki wszystko musi być zaplanowane krok po kroku, aby gra przebiegała płynnie. Przemyśl jakie trasy mają pokonać uczestnicy, kogo spotkać i jakie zadania wykonać. Nie zapomnij wziąć pod uwagę wszelkich okoliczności, które mogą wpłynąć negatywnie na przebieg rozgrywki. 
  • Nie zapomnij o liście potrzebnych akcesoriów. Stroje, rekwizyty i inne niezbędne zasoby powinny swoim wyglądem dodawać grze charakteru.
  • Buduj napięcie już od momentu procesu rekrutacyjnego. Jeżeli piszesz maila do potencjalnych graczy, to staraj się utrzymać go w atmosferze, która ma im towarzyszyć podczas całej rozgrywki.
  • Weź pod uwagę komfort uczestników. Jeżeli gra toczy się np. w chłodniejsze dni, możesz zapewnić graczom możliwość wypicia ciepłej herbaty.
  • Nic tak nie motywuje jak nagrody. Wyróżnienia i upominki będą miłą pamiątką po przeżytej przygodzie.

Organizacja gry miejskiej to bardzo złożony i czasochłonny proces. Jeżeli wolisz stanąć po drugiej stronie barykady i zamiast organizatorem stać się uczestnikiem gry, to warto skorzystać z usług profesjonalistów. City Exploring to grupa kreatywnych osób, które zajmują się organizacją gier miejskich dla firm oraz instytucji publicznych oraz w ramach projektów miejskich i edukacyjnych. Kiedy już wiesz, na czym polega gra miejska, daj się porwać fabule i weź udział w zabawie, którą przygotują dla Ciebie doświadczeni profesjonaliści. Wejdź w świat wyobraźni, bo stoi przed Tobą otworem.