Gry terenowe w formie gier miejskich – czy mają sens?

Gry terenowe w formie gier miejskich - czy mają sens?

Offroad Gra Terenowa

Gra miejska to niezwykle popularna odmiana gry terenowej, która angażuje graczy w interaktywne przygody po mieście. W czasie gry uczestnicy często spotykają się z zagadkami, wskazówkami, zadaniami i ukrytymi informacjami, które gracze muszą odkrywać i rozwiązywać, aby dotrzeć do celu. Gry miejskie oferują wyjątkowe doświadczenie, które pozwala uczestnikom odkrywać nowe miejsca, rozwijać umiejętności problemowe i współpracować z innymi.

Charakterystyka rodzajów gier terenowych i miejskich

Zabawa w formie gry terenowej to ciekawy sposób spędzenia czasu w gronie większej ilości osób. Istnieje wiele ciekawych scenariuszy gier. Warto jednak wiedzieć, że wyróżniamy różne rodzaje gier i w zależności od okoliczności, ilości osób, lokalizacji czy pory roku będzie ona przebiegać nieco inaczej. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje gier:

  • gra terenowa
  • gra miejska

W grach terenowych uczestnicy zabaw biorą udział w rozgrywce na otwartym terenie. Może to być las, tereny zielone lub inne okolice pozamiejskie. Gry terenowe opierają się na ruchu. Uczestnicy gier terenowych poruszają się w określonym czasie po wyznaczonym terenie i realizują cele określone w rozgrywce. Czas trwania takiego wydarzenia może wynosić od kilku godzin do nawet całego dnia zabaw terenowych. Wtedy konieczne jest zapewnienie uczestnikom odpoczynku i wyżywienia.

Ilość osób biorących udział w rozgrywce może być w zasadzie nieograniczona. Dzięki grom terenowym można rozwijać takie umiejętności jak orientacja w terenie, eksploracja, rywalizacja, a także wykorzystywanie strategicznego myślenia i stosowania odpowiednich taktyk. Zorganizowane gry terenowe pozwalają również nabyć umiejętności survivalowe.

Z kolei gry miejskie to specyficzna odmiana gry terenowej, której główna akcja rozgrywa się w przestrzeni miejskiej. W rozgrywce korzysta się jednak z tej samej mechaniki co przy organizacji gier terenowych. Uczestnicy zabaw poruszają się w określonym czasie i przestrzeni, realizując kolejne zadania i osiągają cele gry. Mogą to być zagadki, wyzwania lub inne misje, które doprowadzą uczestników do zwycięstwa. Do ciekawych gier miejskich można zaliczyć przede wszystkim te, które poza samą rozgrywką dostarczają graczom wiedzy na temat miasta i są okazją do spojrzenia na zabudowę miejską z zupełnie nowym perspektywy. Podobnie jak w przypadku organizacji gier terenowych, w grze miejskiej może brać udział dowolna ilość osób, warto jednak dopasować scenariusz gry terenowej lub miejskiej do liczby uczestników.

Zalety organizacji gier terenowych i miejskich – team building i dużo więcej

Myślicie o tym, żeby spróbować gier terenowych wraz ze swoim zespołem pracowników? Tematy gier terenowych przewijają się często w artykułach i wpisach na temat team buildingu. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę zalety gry terenowej, których jest całkiem dużo. Odpowiednio skonstruowane gry terenowe i miejskie mogą przynieść wiele korzyści dla grup, które uczestniczą w zabawie, niezależnie od ilości osób.

Beż wątpienia gry terenowe w formie ciekawych gier miejskich są wszechstronną formą rozrywki. Terenowe gry miejskie mogą być dostosowane do różnych grup docelowych. Dla rodzin stanowią doskonałą okazję do wspólnego spędzania czasu, integrowania się i tworzenia niezapomnianych wspomnień. 

Dla grupy przyjaciół to świetna rozrywka, która pozwala na odskocznię od codzienności i zdrową rywalizację. Gry terenowe motywują zespół do realizacji kolejnych zadań, aby ostatecznie osiągnąć cel rozgrywki.

W przypadku zespołów pracowniczych gry miejskie zajmują szczególne miejsce. Mogą służyć jako narzędzie budowania współpracy, poprawy komunikacji i zwiększania motywacji. Warianty gier terenowych są w zasadzie nieograniczone, więc jeżeli dopasujemy scenariusz i zaprojektujemy zadania odpowiednie do struktury firmy, ilości osób i specyfiki branży, możemy osiągnąć wspaniałe efekty. Ponadto, efektem integracyjnej gry terenowej może być poprawa i pogłębienie relacji w zespole, co wpłynie pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy i ogólną jakość wykonywanych zadań.