Gry miejskie – historia i ich podział

Gry miejskie - historia i ich podział

gry miejskie historia

Gry miejskie to wyjątkowy sposób na zwiedzanie ulic i dzielnic dowolnego miasta. Gry te zazwyczaj składają się z zadań, które muszą być wykonane w celu ukończenia gry. Są to zwykle rebusy, zagadki i zadania zręcznościowe, które znajduje się za pomocą QR kodów lub specjalnie przygotowanych map.  Chociaż gry miejskie mogą wydawać się stosunkowo nowym zjawiskiem, w rzeczywistości istnieją od dziesięcioleci! Przyjrzyjmy się historii tych fascynujących gier ulicznych.

Gry miejskie – historia

Gry miejskie mają długą historię, sięgającą lat 70. XX wieku. Jednym z najwcześniejszych przykładów jest “Hare and Hounds” (Zające i Psy), popularna gra organizowana na brytyjskich uniwersytetach. W grze tej grupa graczy, tzw. zający, uciekała przed inną grupą, tzw. psami, które próbowały ich złapać. Gra ta inspirowała późniejsze gry miejskie, w których uczestnicy mieli za zadanie znaleźć ukryte punkty kontrolne lub rozwiązywać zagadki.

Współczesne gry miejskie – podział

Obecnie na podział gier miejskich składają się dwie grupy: tradycyjne gry miejskie i gry miejskie oparte o nowoczesne technologie. 

W ostatnich latach gry miejskie powróciły wraz z rozwojem technologii. Nowoczesne gry miejskie są często rozgrywane za pomocą telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych i mogą obejmować rzeczywistość wirtualną (VR) lub rzeczywistość rozszerzoną (AR). Te interaktywne doświadczenia pozwalają graczom odkrywać swoje miasta w nowy sposób, wykonując zadania na swoich smartfonach lub innych urządzeniach podczas poruszania się po krajobrazie miasta. Ten rodzaj gier staje się coraz bardziej popularny, ponieważ pozwala ludziom angażować się w swoje środowisko w zabawny i ekscytujący sposób.

Tradycyjne gry miejskie, czyli takie, które polegają na rzeczywistym poruszaniu się po mieście i rozwiązywaniu zadań, również cieszą się popularnością. To w dalszym ciągu świetna opcja na zwiedzanie i poznawanie przestrzeni miejskiej, która garściami czerpie z zabaw harcerskich i podwórkowych oraz tradycyjnych na zachodzie Europy i w USA “scavenger hunts” – polowań na skarby. 

Gry miejskie dziś

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów gier miejskich, od prostych poszukiwaczy skarbów po rozbudowane produkcje z fabułą i wieloma etapami. Gry te są organizowane na całym świecie i cieszą się dużą popularnością wśród osób w różnym wieku. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś ambitnego, czy chcesz po prostu łatwo spędzić czas na świeżym powietrzu z przyjaciółmi, gry miejskie zapewniają unikalny sposób na odkrywanie swoich miast i ukrytych klejnotów po drodze! Mają, poza wartością edukacyjną, także walory budowania drużyny czy zespołu, dlatego cieszą się ogromną popularnością jako forma team buildingu w firmach i organizacjach. 

Podsumowanie

Od swoich korzeni ponad 50 lat temu po dzisiejsze nowoczesne technologie, takie jak wirtualna rzeczywistość (VR) i rozszerzona rzeczywistość (AR), te interaktywne doświadczenia stały się bardziej wciągające niż kiedykolwiek wcześniej – pozwalając graczom naprawdę zgubić się nawet w ich własnych dzielnicach, jednocześnie dobrze się bawiąc! Niezależnie od tego, czy grasz sam, czy z przyjaciółmi, odkrywanie miasta poprzez te unikalne aktywności oparte na tradycyjnym lub nowoczesnym podejściu może być całkiem satysfakcjonujące – dlaczego więc nie spróbować? Kto wie – może nawet odkryjesz po drodze jakieś ukryte sekrety!

Gry miejskie lokalnie: