Czy warto zorganizować imprezę firmową?

Czy warto zorganizować imprezę firmową?

Dresy z kreszu - moda z lat 90-tych w grze miejskiej Exploring Events

Integracja pracowników to niezwykle ważny element budowania silnego i zmotywowanego zespołu. Najlepiej pracuje się w gronie, które darzy się wzajemną sympatią i zaufaniem. W dzisiejszych czasach jest to trudne do osiągnięcia, zwłaszcza w dużych zespołach i tych, gdzie część pracowników pracuje hybrydowo lub działa wyłącznie online. Właśnie teraz budowanie zespołów jest ważniejsze niż kiedykolwiek! Zbudujcie wspólnie zespół, który będzie w stanie przenosić razem góry. Impreza firmowa to świetne rozwiązanie, które pomoże Wam nie tylko zrelaksować się po pracy, ale też bliżej się poznać.

Impreza dla pracowników – kiedy ją zorganizować?

Istnieje wiele sposobów na integrację pracujących wspólnie osób. Poza samą formą takiego wydarzenia bardzo ważny jest czas, w którym event ma się odbyć. Najlepiej, jeśli imprezy integracyjne odbywają się cyklicznie, w zależności od potrzeb i typu pracy, jaką wykonują pracownicy. Kiedy naprawdę warto zorganizować tego typu wydarzenie?

  • nowi pracownicy – kiedy do firmy dołączają nowi pracownicy, warto zadbać o to, by szybko stały się częścią grupy. Dzięki temu nowe osoby poczują się swobodniej podczas pracy. Dla wielu osób będzie to zbawienne, bo unikną stresu związanego z poznawaniem nowych osób w biurze.
  • zmiany w firmie – jeśli w miejscu pracy szykują się duże zmiany, które będą miały wpływ na tryb pracy, stanowiska, miejsce lub cokolwiek, co jest istotne dla Was jako zespołu, warto wziąć pod uwagę zorganizowanie imprezy. Jest to dobra okazja do celebracji zmian oraz sposób na umacnianie więzi w przełomowym czasie.
  • osiągnięcia w firmie – osiąganie postawionych wcześniej celów – to kamienie milowe w życiu firmy. To świetna okazja do wspólnego świętowania sukcesu i zrelaksowania się przed kolejnymi wyzwaniami. Pamiętaj, że wspólne przeżycie pozytywnych emocji wzmacnia zespół i pomoże osiągnąć kolejne cele organizacji w przyszłości. 
  • ważne daty – celebracja jubileuszy, to doskonała okazja do integracji między starszymi i młodszymi pracownikami. Taka forma świętowania pozwala również na budowanie świadomości pracowniczej oraz poczucia przynależności.

Integracja pracowników – korzyści

Dobrze zorganizowany teambuilding to szereg korzyści dla waszej pracowniczej drużyny. Wspólne doświadczenia łączą i zachęcają do rozmów. Pomaga to w budowaniu więzi i sprawia, że osoby spotykające się w pracy czują się ze sobą dużo bardziej swobodnie.

Czas pracy to bez wątpienia część dnia, która wymaga dużego skupienia oraz umiejętności współpracy. Istnieje duża szansa, że w zintegrowanym zespole zadania będą przebiegać szybciej i płynniej. Wpływa to znacząco na funkcjonowanie całej firmy.

Praca zespołowa to w dzisiejszych czasach ważny element bardzo wielu środowisk pracowniczych, niezależnie od branży. Dobre relacje między osobami wykonującymi poszczególne zadania mogą wpłynąć pozytywnie na jakość oferowanych przez firmę produktów lub usług – zwłaszcza gdy osoby je wykonujące nie mają ze sobą styczności na codzień. Jeśli współpracownicy darzą się szacunkiem i sympatią, to o wiele chętniej pomagają sobie nawzajem i motywują się do działania. Tym samym zwiększają efektywność podejmowanych działań.

Najlepsze sposoby na teambuilding – propozycje

Jeśli w firmie zbliża się idealna okazja do świętowania, warto zastanowić się nad tym, jaka forma integracji będzie najlepsza dla Waszego zespołu. Przebieg eventu i atrakcje powinny być dostosowane do pracowników. Istnieje wiele pomysłów na owocny teambuilding. 

  • gra miejska – to świetne rozwiązanie dla pracowników, którzy większość czasu spędzają przy biurkach. Spacer po mieście połączony z  przygodową fabułą gry rozrusza nie tylko ciało, ale również wyobraźnię. Grę miejską można zorganizować na własną rękę lub skorzystać z oferty profesjonalistów. W Cityexploring zajmujemy się przygotowywaniem gier miejskich dla różnych grup w wielu miastach w Polsce.
  • piknik firmowy – natura działa niezwykle kojąco, pozwala odpocząć oczom i głowie. Czas na łonie przyrody biegnie wolniej, dlatego jeśli zależy Wam na pogłębianiu więzi, to warto wziąć pod uwagę piknik firmowy, a nawet wyjazd na biwak. Wspólne chwile przy grillu czy relaks nad jeziorem to świetny sposób na odpoczynek, który z pewnością zapadnie w pamięć współpracownikom.
  • działania charytatywne – wspólne działanie, by osiągnąć szczytny cel, np. zebrać pieniądze na wybraną fundację czy zbudować budy przekazane później do schroniska dla psów, to pole do działania, które odbiega znacząco od codziennych zadań wykonywanych przez osoby pracujące w firmie. To świetna forma integracji i przestrzeń do podejmowania działań, które niosą realną pomoc. Dodatkowo takie działania są świetne w budowaniu wizerunku firmy na poziomie społecznym.
  • warsztaty i kursy – poszerzanie swoich umiejętności, które mogą, ale nie muszą być związane z pracą, to świetna odskocznia od codziennej rutyny i okazja do zdobycia nowych doświadczeń i wiedzy, a także do otwarcia głowy, odprężenia się i możliwości zdobycia nowych wspólnych tematów do rozmowy z współpracownikami. Z warsztatami i kursami może wiązać się również np. wspólny wyjazd i zwiedzanie miasta, w którym odbywa się szkolenie.

Podsumowanie

Integracja pracowników to niezwykle ważny element budowania zgranego zespołu. Dobrze zorganizowane działania, które mają na celu teambuilding mogą zaowocować poprawą relacji między osobami pracującymi w firmie i zwiększyć efektywność podejmowanych działań. Impreza firmowa może przyjmować różne formy. Najważniejsze jest to, żeby dopasować przebieg i formę integracji do zespołu pracowników.